środa, 4 listopada 2015

Abbotsford, rezydencja sir Waltera ScottaWe wrześniu 2015 królowa Elżbieta II została najdłużej panującym monarchą, a dokładnie monarchinią, w historii Wilekiej Brytanii, wyprzedając dotychczasową rekordzistkę, swoją praprababkę, królową Wiktorię. Dzień, w którym padł rekord był dla Elżbiety II zwykłym dniem roboczym (spędzonym w Szkocji), podczas którego królowa przecięła wstęgę na otwarcie nowej trasy kolejowej z Edynbuga na pogranicze z Anglią. Docelową stacją trasy jest Tweedbank, do której podróż trwa zaledwie godzinę ze stacji Weaverly. Wysiadając w Tweedbank w ciągu 20 minut można przejść do liczącej sobie ponad 200 lat, rezydencji Abbotsford, należącej do najwybitniejszego pisarza Szkocji, sir Waltera Scotta. 

Jesienny widok na przypominającą nieco Disneyland posiadłość Abbotsford, według projektu samego Waltera Scotta

Abbotsford, wejście frontowe

Leniwe popołudnie w Abbotsford

Budowla w ozdobnym stylu baronialnym w wersji szkockiej


Rezydencję Abbotsford Water Scott kazał wybudować, gdy był już uznanym, zamożnym i dojrzałym pisarzem. Początkowo powstał dom, który w wyniku rozbudowy i przebudowy  przybrał imponującą postać, pochłaniając  całą fortunę pisarza, i pogrążając go w długach na ostatnie lata życia. W każdym szczególe budowli zaklęty został kawałek historii – w mury Abbotsfort wbudowano, na przykład, rzeźbione kamienie z ruin dawnych szkockich zamków i opactw.  W budowli wyraźnie widać fascynację pisarza np. kaplicą Rosslyn – kopie głów zdobiących wnętrze kaplicy zdobią również wnętrze Abootsford.
 
Inspirację Rosslyn Chapel widać w szczegółach, na każdym kroku
Na samym wjściu - kolekcja artefaktów mających związek z historią Szkocji
Wielce ozdobny styl rezydencji z mnogością okrągłych wieżyczek nosi miano szkockiego stylu baronialnego . Abbotsfort już przez współczesnych pisarzowi  porównany został do antykwariatu. W rezydencji znajduje się prywatna biblioteka pisarza, w obejmuąca wyszukaną kolekcję rzadkich ksiąg związanych z historią i literaturą Szkocji, a której wystrój, jak i zawartość zbiorów nie zmieniła się od  czasów Scotta. 

Biblioteka w Abbotsford, w której nic nie zmieniło się od czasów Scotta

Bibioteka o imponującym księgozbiorze, zakres tematyczny: Szkocja i jej historia, oczywiście :)

Kolekcja broni, łącznie z tą należącą do Rob Roya

 Ciekawostką jest to, iż jako jeden z pierwszych domów mieszkalnych na świecie Abbotsford miał gazowe ogrzewanie centralne (mówimy o drugiej dekadzie XIX wieku!).
Oprócz ksiąg w rezydencji znajduje się gromadzona przez pisarza kolekcja artefaktów mających związek z historią Szkocji, np. zbroje rycerskie, broń (m.in. ta należąca do legendarnego szkockiego bohatera Rob Roya) czy antyki. 

Cześć posiadłości jest w dalszym ciągu zamieszkała przez potomków pisarza. 
 
Szkocki styl baronialny, brama wiodąca ku parkowi

W mury Abbotsfort wbudowano rzeźbione kamienie z ruin dawnych szkockich zamków i opactw

Ogrody Abbotsford jesienną porą4 komentarze: