niedziela, 18 listopada 2012

Bo'ness, miasto w skrócie

Jesień w tym roku w Szkocji jest wyjątkowo ciepła i pogodna, a listopad niezwykle niedeszczowy,  co w wolnej chwili sprzyja krótkim wypadom za miasto.


Pogodna jesień w Bo'ness
Tym razem Owca odwiedziła miasteczko Bo’ness, znajdujące się niecałe 30 km na północny zachód od Edynburga, nad zatoką Firth of Forth.
Bo’ness to właściwie skrót, bo nazwa właściwa brzmi nieco bardziej skomplikowanie: Borrowstounness i jest już prawdopodobnie całkowicie zapomniana.

Bo'ness, widok na Firth of Forth

Bo'ness w ciepłych kolorach jesieni

Bo'ness było niegdyś miasteczkiem przemysłowym, w okolicach którego od czasów średniowiecznych istniały kopalnie węgla, założnone przez mnichów z opactwa Holyrood w Edynburgu oraz kopalnie soli. 

przemysłowo...
symbol upamiętniający kopalnianą przeszłość Bo'ness

  
Obecnie Bo’ness jest sennym przedmieściem,  sypialnią dla pobliskich większych ośrodków miejskich...

Najstarsze budynki w centrum miasta rozpoznać można gołym okiem – jest to m.in. XVII wieczny dom kupiecki Dymock’s Buildings.

Dymock's Buildings, w Bo'ness, XVII wiek
Bo'ness, wąska uliczka w historycznym centrum
 W czasach starożytnych do Bo’ness trafili Rzymianie, którzy wybudowali weń swój fort i mur Antoniusza. Szczątki muru widoczne się do dnia dzisiejszego, mimo, iż część kamieni wykorzystana została do budowy lokalnych rezydencji, m.in.  Kinneil Estate (z VIII wieku); to właśnie na terenie jej włości James Watt pracował nad swoim najbardziej znanym wynalazkiem – silnikiem parowym. Przez przylegający do posiadłości park można odbyć przyjemny spacer „śladami żołnierzy rzymskich”. W wielu miejscach w Bo’ness odnaleziono artefakty kultury rzymskiej.

Biblioteka w Bo'ness
Od XVII wieku Bo’ness słynęło z przemysłowego portu, który w połowie XX wieku przemieniono w marinę. 

Bo'ness, widok ze wzgórza na zatokę
 W Bo’ness znaduje się stuletnie kino Hppodrome Cinema,  najstarsze zresztą w Szkocji.

Kino Hippodrome, najstarsze w Szkocji, odrestaurowane i nadal czyne
 W pobliżu Bo’ness znajduje się zamek Blackness Castle. Pochodząca z XV wieku forteca należała niegdyś do jednego z potężniejszych lokalnych rodów, Crichtonów. Niektórzy zwą zamek „niezatapialnym statkiem”, a to dlatego, iż od strony zatoki wygląda niepozornie jak statek. W średniowieczu zamek służył jako więzienie. Obecnie Blackness Castle jest w posiadaniu Visit Scotland i chętnie gości turystów. 

Blackness Castle

Blackness Castle, które od strony zatoki wygląda jak niezatapialny statek.


3 komentarze:

 1. Kolezanka Od Kieliszka Wraz z Zona ciagle wspominaja o przeprowadzce do tej :wioski:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, jaki ten świat mały... ;)

   Usuń
 2. Hejka. To nie biblioteka tylko ratusz. Biblioteka znajduje sie na zdjeciu z waska uliczka. Dokladnie po prawej stronie za schodkami, bywam tam zeby skorzystac z komputera :D

  OdpowiedzUsuń